Bukadar çok kabaran bir poğoça olamaz...

Mutfakla ilgilenmeye başladığımdan beri en büyük isteğim kabarabilen poğaçalar yapmaktı.Ancak bu tarifi deneyene kadar her yaptığım poğaça ile cam bile kırılabilirdi.Ancak şuanda gururla poğaçalarımı ikram edebiliyorum. Bu duruma en çokda eşim sevindi.... :)

 

Malzemeleri:

- 3 Su bardağı ılık süt (parmak yakmayacak kadar ısıtılmış)

- 1 Kahve fincanı kuru maya

- 1 Kahve fincanı toz şeker

- 1 Su bardağı sıvı yağ

- 1 Adet yumurta

- Bir tutam tuz, çöre otu, susam ve alabildiği kadar un

Yapılışı:

      Ilık süt maya ve toz şeker bir kapta karıştırılıp sıcak mekanda tam 10 dakika bekletilir.

10 dakika geçince sıvı yağ tuz, yumurtanın akı ve alabildiği kadar un ekleyip çok yumuşak bir hamur elde edilir. Hamurun üzerine nemli bir bez örtüp yine sıcak bir ortamda tam 1 saat bekletilir. Beklettiğiniz hamuru mandalina büyüklüğünde parçalar koparıp istediğiniz şekli verip yağlanmış tepsiye diziniz. Daha rahat şekil verebilmek için ellerinizi sıvı yağa batırırsanız hamur elinize yapışmaz. Üzerine yumurtanın sarısını sürüp çöre otu ve ya susam döküp en az 15 dakika kadarda tepside dinlendirin.Isıtılmış fırına sürüp istedğiniz kadar pişirin.

   Eminim hepiniz aynı malzemeleri kullanarak poğoça yapmaya çalışıyorsunuzdur.Bende aynı malzemeleri kullanıyordum ama asla bu tarifteki poğoçalar kadar kabarmıyordu. İşin sırrı zamanı ayarlamakmış yani önemli olan bekletme süreleri. Eğer yazdığım sürelere uyarsanız kendinizle gurur duyabileceğiniz bir lezzet ortaya çıkacaktır.Afiyetler dilerimmmmm.....

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !